Wcześniej dzieliłem się już jednym z klasycznych przepisów na zupę Charczo. Ale lubię również i inny sposób przygotowania tego gruzińskiego dania. Według tego przepisu gotuje się Charczo zupa gulasz na zachodzie Gruzji. Istnieje kilka znacznych różnic w przygotowaniu. Ryż lub kukurydzianą kaszę gotuje się osobno i dodaje do już gotowej zupy. Cebulę nie smaży się osobno, lecz robi się pastę cebulowo-orzechową.
Składniki (na garnek 3 l):
- Wołowina na kości – 1 kg.
- Ryż – 300-400 g.
- Cebula – 2 sztuki
- Orzechy włoskie – 100 g.
- Czosnek – 3 ząbki
- Przecier pomidorowy – 2 łyżki
- Przyprawa khmeli-suneli – 1 łyżeczka
- Mielona kozieradka – 1 łyżeczka
- Mielony chili – według smaku
- Kolendra- pęczek.
- Olej roślinny (lub masło)
- Sól.
Przygotowanie
1 Bulion. Umieszczamy wołowinę w garnku i zalewamy zimną wodą. Gotujemy bulion na małym ogniu, okresowo zdejmując pianę. Czas gotowania wynosi minimum 1,5 godziny – mięso powinno stać się miękkie i dobrze oddzielać się od kości.
2 Podczas gotowania bulionu, przygotujemy pastę do zupy. W kuchennym kombajnie mieszamy cebulę, orzechy włoskie, łodygi kolendry, khmeli-suneli i kozieradkę. Dla ostrości można dodać szczyptę mielonego chili. Powinna powstać gęsta, jednolita masa.
3 Na patelni rozpuszczamy masło (lub olej roślinny) i dodajemy przecier pomidorowy. Po kilku minutach do patelni dodajemy pastę z cebuli i orzechów. Dobrze mieszamy. Smażymy na małym ogniu przez 10-15 minut, ciągle mieszając.
4 Równocześnie z głównymi przygotowaniami możemy ugotować ryż (lub kaszę kukurydzianą). Ugotowany ryż będzie dodany do gotowej zupy.
5. Gdy bulion się ugotuje, wyjmujemy wołowinę z garnka. Oddzielamy mięso od kości i kroimy je w kostkę.
6. Pozostawiony bulion w garnku musimy jeszcze trochę odparować. W tym celu na średnim ogniu gotujemy bulion przez kolejne 30 minut.
7 Zmniejszamy ogień. Następnie dodajemy do garnka pokrojoną wołowinę i pastę cebulowo-orzechową z patelni. Mieszamy. Doprawiamy solą według smaku. Dodajemy rozdrobniony czosnek i gotujemy jeszcze przez 1 minutę.
Gotowe zupę podajemy z drobno posiekaną kolendrą i ryżem. Poprzez zmianę ilości ryżu według własnych preferencji można uzyskać zupę lub gulasz.
Jeśli podoba Ci się nasz blog i chciałbyś pomóc w jego rozwoju, będziemy bardzo wdzięczny za wsparcie. Bardzo dziękujemy!