Miód (bal)
Na półkach tureckich sklepów można znaleźć szeroki wybór miodu. Sprzedają górski kwiatowy, lipowy, lawendowy, cytrusowy miód… Szczególnie zainteresował mnie Çam bal, czyli miód sosnowy. Kupiłem taki turecki miód w tubce z wygodnym dozownikiem. Jednak jego smak mnie zupełnie nie zachwycił – miód jest jak miód. Słodki, delikatny, ale bez wyraźnego aromatu igiełek, nieco przypomina syrop klonowy. Kwiatowy miód również jest dość prosty w smaku, bez wyraźnego aromatu.
Dostępne są także mini zestawy jednorazowych opakowań (po 7 g) z propolisem i miodem. Takie mini opakowania są wygodne do zabrania w podróż lub do pracy.
Oprócz różnorodnych czystych miodów, w Turcji dostępne są również pyszne mieszanki miodu, orzechów laskowych i kakao. Szczególnie spodobały mi się takie pasty marki Balparmak w wygodnym opakowaniu. Ich skład dominuje miód (55-60%), a na drugim miejscu znajduje się orzech laskowy. Świetnie pasują do tostów czy naleśników.
Pasty z orzechów laskowych
Dostępne są również pasty, w których dominuje orzech laskowy (70%), a na drugim miejscu znajduje się miód (20%). Są one po prostu wspaniałe – delikatne, umiarkowanie słodkie, o doskonałym składzie i oczywiście smaczne. Bardzo żałuję, że nie kupiłem więcej takiej pasty z orzechów laskowych.
Dostępne są pasty z orzechów laskowych, które składają się tylko z orzechów laskowych (70%) i cukru (30%). Taka pasta podobała mi się mniej. W niej wyraźnie czuć drobinki cukru. Ogólnie ma też bardziej ziarnistą konsystencję.
Czekolada
Mówiąc o tureckich słodyczach, pierwsza rzecz, jaka przychodzi na myśl, to lukum. Jednak w naszej rodzinie nie jest ono zbyt lubiane, dlatego go nie kupujemy. Natomiast bardzo lubimy turecką czekoladę z pistacjami. Spotyka się mleczną, gorzką i białą czekoladę z tymi orzechami. Szczególnie podoba nam się fakt, że zawierają one dużo całych pistacji.
Halwa (helva)
Jednym z bardzo popularnych słodkości w Turcji jest halwa, zwłaszcza tahiniowa (sezamowa). Jest słodka, tłusta i bardzo sycąca. Dostępna jest klasyczna tahiniowa halwa, która składa się tylko z pasty sezamowej, cukru i ekstraktu z korzenia mydlanego. Istnieje jednak także sezamowa halva z dodatkami: z kakaem (kakaolu), z orzeszkami pistacjowymi (fistikli) oraz z orzechami włoskimi (findik).
W sklepach można znaleźć także dość interesującą, moim zdaniem, mączną halwę. Taką halwę przygotowuje się z cukru, semoliny (mąki z twardych odmian pszenicy) i tahini. Mączna halwa z migdałami przypadła mi do gustu. Jest bardzo słodka z wyraźnym aromatem migdałowym.
Jeśli podoba Ci się nasz blog i chciałbyś pomóc w jego rozwoju, będziemy bardzo wdzięczny za wsparcie. Bardzo dziękujemy!