Kiszony czosnek

Kiszony czosnek – smaczna, pikantna i zdrowa przekąska. Udowodniono, że spożywanie fermentowanych produktów korzystnie wpływa na organizm człowieka. Takie produkty są bogate w witaminy, minerały, prebiotyki i probiotyki. Szczególnie ważne jest włączanie ich do diety w okresie zimowym, co robi moja rodzina. Dlatego staram się zawsze mieć w lodówce kilka słoików kwaszonych warzyw, w tym także czosnku. Osobiście bardzo go lubię.

W procesie fermentacji ząbki czosnku pod wpływem enzymów przybierają zielony kolor. Nie martw się tym – to normalne. Ale jeśli uważasz to za mniej atrakcyjne, możesz dodać buraczany sok w trakcie przygotowania. Wtedy czosnek i zalewa nabiorą różowego koloru.

Kiszony czosnek

Składniki:

  • Czosnek – 10-12 główek
  • Liście kapusty – 2 sztuki
  • Sok z buraków (według uznania) – 100 ml

Zalewa:

  • Woda – 1 litr
  • Sól morska (lub kamenna) – 50 g
  • Ziele angielskie – 3 sztuki
  • Liść laurowy – 1 sztuka
  • Goździki – 3 sztuki
  • Ziarna kolendry – 0,5 łyżeczki
  • Ziarna gorczycy – 0,5 łyżeczki

Słoik 1 l.

Przygotowanie

Krok 1: Najpierw musisz przygotować zalewę. W tym celu wlej 1 litr wody do garnka i doprowadź do wrzenia. Dodaj do wody sól i wszystkie przyprawy. Mieszaj, zdejmij z ognia i ostudź. Aromatyczny rassol jest gotowy.

Krok 2: Rozdziel czosnek na ząbki i oczyść je. Następnie wypełnij nimi szczelnie słoik. Ząbki czosnku należy dokładnie ubić. Pozostaw jednak na górze słoika 2-3 centymetry wolnej przestrzeni. To jest konieczne, aby zalewa mogła później całkowicie pokryć czosnek.

3. Kolejnym krokiem jest przykrycie ząbków czosnku liściem kapusty. Na wierzchu pierwszego liścia kładziemy złożony kilka razy drugi liść. To jest konieczne, aby utrzymać ząbki pod rassolem, zapobiegając im wypłynięciu. W ten sposób zapobiegamy powstawaniu pleśni.

4. Następnie wlewamy sok buraczany, jeśli zdecydowaliśmy się nadać czosnkowi różowy kolor. Ja ten krok pomijam i od razu wypełniam słoik rassolem. Rassol powinien pokrywać czosnek na 2-3 cm.

5. Dokładnie zakręcamy słoik pokrywką i pozostawiamy go w temperaturze pokojowej na 2 tygodnie. Podczas tego czasu pilnujemy, aby rassol zawsze pokrywał czosnek. Temperatura powietrza w pomieszczeniu, gdzie przechowywany jest słoik, nie powinna przekraczać 25 stopni, a jeszcze lepiej nie przekraczać 22 stopni. Nie należy również przechowywać słoików w bezpośrednich promieniach słonecznych, lepiej wybrać miejsce, gdzie światło słoneczne nie dociera.

Codziennie należy lekko uchylić pokrywkę, aby uwolnić zgromadzony dwutlenek węgla.

Kiszony czosnek

Po dwóch tygodniach słoik z czosnkiem przenosimy do lodówki na kolejne dwie tygodnie.

Kiszony czosnek

Gotowy kiszony czosnek należy przechowywać w lodówce. Okres przechowywania wynosi do pół roku.

Kiszonki

Jeśli podoba Ci się nasz blog i chciałbyś pomóc w jego rozwoju, będziemy bardzo wdzięczny za wsparcie. Bardzo dziękujemy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rekomendowane artykuły