Tahini i pekmez są bardzo popularnymi produktami w Turcji. Można je znaleźć we wszystkich sklepach spożywczych. Kupiłem zestaw w sieciowym sklepie Migros, który zawierał zarówno tahini, jak i pekmez. Są one zapakowane w małe plastikowe pojemniki, które są wygodniejsze do przewożenia samolotem. Koszt takiego zestawu to 80 tureckie liry (około 13 zł.).
Te dwa produkty można spożywać zarówno osobno, jak i mieszając je ze sobą.
W sklepach można również znaleźć gotowe mieszanki tahini i pekmezu. Istnieją także takie, do których dodaje się mielone orzechy laskowe. Osobiście podoba mi się to, że te pasty nie zawierają cukru. Słodycz pochodzi od zdrowego pekmezu. Takie tureckie produkty widziałem również w sprzedaży w Polsce, w Carrefourze i Auchan.
Tahini (Tahin)
Tahini to mielone nasiona sezamu. To w pełni naturalny jedno składnikowy produkt. Najczęściej w Turcji sprzedawany jest w szklanych słoikach o pojemności 600-800 gramów. Jednak można go także spotkać w plastikowych opakowaniach. Przed spożyciem tahini należy delikatnie wymieszać, ponieważ w czasie przechowywania pasta się rozwarstwia, a olej oddziela się od masy.
Tahini zarówno samodzielnie, jak i w połączeniu z pekmezem lub miodem świetnie pasuje do naleśników i wypieków. Nawet lubię dodawać taką mieszankę do lodów. Ponadto tahini jest nieodłącznym składnikiem hummusu. Dodaje się go również do różnych sosów i dressingów do sałatek. Na przykład, ja dodaję tahini do sosu do domowej szawarmy.
Pekmez (Pekmez)
Pekmez to zagęszczony sok (syrop) z owoców, jagód, a nawet warzyw. Można go nazwać naturalnym i zdrowym słodzikiem. Na podstawie moich obserwacji w sklepach najczęściej spotyka się pekmez z winogron i drzewa rokitnika. Dostępny jest również pekmez z morwy jedwabistej.
W moim zestawie znajdował się pekmez z winogron. Na wygląd przypomina on dość rzadki syrop o ciemnym kolorze. Jest wystarczająco słodki z delikatnym posmakiem przypominającym lekko skarmelizowane winogrona.
Kupiłem również pekmez z drzewa rokitnika (karmelka) znanej tureckiej marki Koska. Jest on bardziej gęsty w porównaniu do winogronowego pekmezu.
Pekmez można spożywać z różnymi produktami. Lubię dodawać go do twarogu i greckiego jogurtu. Polewać nim naleśniki i lody. Można również dodać pekmez do herbaty.
Aktualne ceny można sprawdzić na stronie internetowej supermarketu Migros.
Jeśli podoba Ci się nasz blog i chciałbyś pomóc w jego rozwoju, będziemy bardzo wdzięczny za wsparcie. Bardzo dziękujemy!