Barszcz ukraiński – moja ulubiona zupa od dzieciństwa. Jedno z miłych wspomnień: “Jestem w gościach u babci w małej ukraińskiej wsi. Po spacerze po zimowym lesie wchodzę z mrozu do domu, a w domu jest ciepło i przytulnie. Piec jest rozgrzana, a na stole czeka już przygotowany przez babcię obiad – barszcz z świeżo upieczonym chlebem”.
Niestety, nie mam możliwości gotowania w piecu, ale na kuchence również wychodzi smaczna i gęsta zupa.
Składniki (garnek 3 l):
- Wołowina na kości- 600 g
- Ziemniaki – 4 sztuki
- Kapusta biała – 300 g (lub 200 g + 100 g kiszonej kapusty)
- Cebula – 2 sztuki
- Burak – 1 sztuka
- Marchew – 1 sztuka
- Czosnek – 3 ząbki
- Przecier pomidorowy – 2 łyżki
- Słonina – 50 g
- Olej roślinny – 2 łyżki
- Ocet jabłkowy – 1-2 łyżki
- Ziele angielskie – 3 ziarna
- Liść laurowy – 1 sztuka
- Sól
- Śmietana i zioła do podania.
Przygotowanie
1. Po pierwsze, gotujemy bulion: zalewamy wołowinę zimną wodą i stawiamy na średnim ogniu. Po zagotowaniu, odlaczamy wodę i zalewamy świeżą (dzięki temu nasz bulion będzie bardziej klarowny). Doprowadzamy do ponownego zagotowania, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 1,5 godziny. Po godzinie dodajemy obraną cebulę i połowę marchwi.
2. Podczas gotowania bulionu, kroimy kapustę na kawałki, drobno siekamy cebulę, trzemy marchewkę na grubych oczkach, a buraka kroimy na małe plastry.
3. Na rozgrzaną patelnię wlewamy olej roślinny, dodajemy cebulę i smażymy, aż stanie się przezroczysta (około 5 minut). Dodajemy marchewkę i smażymy kolejne 5 minut. Następnie dodajemy buraka, wlewamy ocet i smażymy przez kilka minut, aby ocet odparował. Dodajemy szklankę bulionu i przecier pomidorowy, dokładnie mieszamy, przykrywamy pokrywką i dusimy przez 20-25 minut.
4. Obieramy ziemniaki i kroimy je w kostkę.
5. Gdy bulion jest gotowy, wyjmujemy z niego cebulę i marchewkę i wyrzucamy je. Mięso oddzielamy od kości i kroimy na kawałki.
6. Do bulionu dodajemy ziarna pieprzu, liść laurowy, kapustę, ziemniaki, pokrojone mięso i wszystko z patelni. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem przez 20 minut.
7. Bardzo drobno siekamy słoninę, dodajemy do niej przeciśnięty przez praskę czosnek i mieszamy. Dodajemy tę mieszankę do garnka 5 minut przed zakończeniem gotowania, wtedy również solimy barszcz (do 3-litrowego garnka dodaję 2 łyżeczki morskiej soli gruboziarnistej, ale dostosuj ilość do swojego gustu).
8. Gdy barszcz jest gotowy, usuwamy liść laurowy. Przykrywamy garnek pokrywką i pozostawiamy na 15-20 minut, aby nabrał smaku. Jednakże, moim zdaniem, prawdziwy smak barszczu ukazuje się dopiero następnego dnia.
Ukraiński barszcz podajemy na stół z dodatkiem śmietany i drobno posiekanej zieleni.
Do barszczu zazwyczaj piekę smaczne bułeczki czosnkowe z zielenią, zwane “pampushki”.
Jeśli podoba Ci się nasz blog i chciałbyś pomóc w jego rozwoju, będziemy bardzo wdzięczny za wsparcie. Bardzo dziękujemy!