W naszej lodówce zawsze znajduje się słoiczek domowego smalcu. Moim zdaniem świetnie pasuje jako szybka, ale sycąca przekąska. Smalec gotuję zawsze według tego przepisu.
Składniki ( na słoik 1 l):
- Boczek (lub kombinacja słoniny i karkówki wieprzowej) – 1 kg.
- Cebula – 3 sztuki
- Czosnek – 5 ząbków
- Liść laurowy – 2 sztuki
- Ziele angielskie- 5 sztuk
- Suszony majeranek – 1 łyżka
- Sól
Przygotowanie
Gotowanie smalcu zaleca się w garnku z grubym dnem. Osobiście gotuję go w kotle.
Smalec robi się z tłustej części wieprzowiny – boczku. Można również wymieszać słoninę i karkówkę wieprzową. Podoba mi się proporcja 70% tłuszczu do 30% mięsa. Jeśli przygotowujemy go tylko z czystego tłuszczu bez mięsnej części, uzyskamy po prostu tłustą, jednorodną masę.
1. Boczek kroimy na małe kawałki. Smażymy przez kilka minut. Następnie dodajemy trochę wody i dusimy na małym ogniu przez 15-20 minut (powinno wytopić się wystarczająco dużo tłuszczu). Kiedy woda się wyparuje, trzeba dolewać więcej. Nie zapominamy również regularnie mieszać, aby mięso nie przylegało do dna.
2. Gdy wytopi się dużo tłuszczu, można dodać drobno pokrojoną cebulę, liść laurowy, ziarna pieprzu i majeranek. Mieszamy. Dusimy przez 2 godziny na wolnym ogniu.
Na końcu gotowania dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek. Doprawiamy solą według smaku. Mieszamy i po minucie wyłączamy kuchenkę
3 Gotowy smalec rozlewamy do suchych i czystych słoików. Dokładnie zamykamy słoiki pokrywkami. Schładzamy i umieszczamy w lodówce. W lodówce smalec stężeje i przekształci się w twardy smarowidło.
Zamknięte słoiki ze smalcem można przechowywać w lodówce przez 2 miesiące.
Podajemy smalec na chlebie z solonym ogórkiem i cebulą.
Jeśli podoba Ci się nasz blog i chciałbyś pomóc w jego rozwoju, będziemy bardzo wdzięczny za wsparcie. Bardzo dziękujemy!